Tarih: 27.07.2013 Cumartesi | Okunma Sayısı: 13862

BURSA’DA HAYVANCILIK NEDEN !!!

Şemsettin ŞENER Şemsettin ŞENER
Proje Uzmanı Veteriner Hekim

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi 1978 , Ziraat Fakültesi 1980 Yılından beri eğitim vermekte olup ne yazık ki çevresindeki yetiştiriciler  gereği gibi aydınlatılmamıştır.

Bursa’da SÜTAŞ, EKER, İTİMAT, İNSÜT KÜÇÜK ÇİFTLİK, GESSY gibi süt ürünleri işleyen tesisler ÇİMET, KÖFTECİ YUSUF gibi et işleyen sadece yoğurt veya peynir yapan mandıralar olmasına rağmen HOLLANDA ve FRANSA gibi ülkelerdeki peynir ve et ürünleri çeşitleri yapılamamakta dış piyasada söz sahibi olunamamaktadır.

Karacabey, Mustafa Kemalpaşa, Yenişehir, İnegöl, Gürsu gibi ilçelerimizde yeni olarak yüksek kapasiteli çiftlikler kurulmasına rağmen Avrupa standartlarını yakalamak, kaliteli süt ve et üretmek mümkün olamamakta. Hayvanlarımızı besleyecek daha kaliteli çeşitli ürünler üretilememektedir. Adeta hayvanlarımız otlak ve meralara, meralar hayvanlara trene bakar gibi bakmakta bir türlü ıslah edilip hayvancılık için kullandırılmamakta.

Koyun keçi yetiştiriciliği küçük çaplı aile bakıcılığından yeni olarak büyük çiftliklere yönelmeye başlamakla beraber sanki ormanların ve meraların yok olmasına sebep olmuşlar gibi çiftliklere, ağıllara kapatılmaktadır.

CP PİLİÇ, HAS TAVUK, BURDAN TAVUKÇULUK gibi büyük yumurta ve broiler yetiştiricilerimiz olmasına rağmen yumurta fiyatlarını Afyon –Başmakçı kasabasındaki yetiştiriciler belirlemekte.

Geçen sene yaşanan ot saman krizi gibi, yem hammadde fiyatlarının harman mevsiminde dahi artması, içerde bilimsel çalışma ve desteklemelerin olmaması, dışa bağımlı olarak yaşamayı sevmemiz etkenken olmaya devam edecektir.

Devlet büyüklerimizin üniversite hocalarımızın hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin süt ve et işleme tesisi kuran firma sahiplerinin bir araya gelerek danışman firmaların plan ve projeleri uzman kişilerin yönlendirmeleri dahilinde hareket edilmesinde yarar vardır.  Arge çalışmalarının da yapılması gerekmektedir.

Örnek olarak SÜTAŞ ve MATLI firmalarının Üniversite ile yapmış olduğu çalışmaları gösterebiliriz.

En kısa zamanda Bursa şehrimizin hayvancılık ve ziraat konusunda söz sahibi olma temennisi ile.

LANSY DANIŞMANLIK VETERİNER HEKİM: ŞEMSETTİN ŞENER.

Yazarımızın Diğer Yazıları

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET