Tarih: 30.04.2015 Perşembe | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 2958

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI TANITTI

Türkiye’nin ‘Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları Tanıtım Programı’, ATO Congresium'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Projesi Uygulamaları Tanıtım Programı’nda yaptığı konuşmada, uygulanan projelerin, Türkiye'ye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu. Bugün çiftçinin yüzde sıfır ile 8,25 arasında bir faizle kredi kullandığını, geçen yıl bu şekilde kullanılan kredilerin miktarı 22,8 milyar lirayı bulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu krediyle çiftçilerin işini büyüttüğünü, teknolojisini yenilediğini ve mazot desteğinin de ilk defa kendi dönemlerinde verilmeye başlandığını vurguladı. 

Türkiye'nin 81 ilinde, yüzde 50 hibe desteğiyle hayata geçirilen projeleri, müreffeh geleceği ören birer tuğla taşı gibi gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu desteklerin bir kısmının doğrudan Bakanlık tarafından, bir kısmının ise Avrupa Birliği ve Bakanlığın işbirliğiyle sağlandığını ifade etti. Bugün, 81 ilde verilen bu desteklerin toplu tanıtımı için bir arada olduklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kırsal Kalkınma Programı’ ve desteği kapsamında, bugüne kadar, üreticilere aktarılan kaynağın 3 milyar 700 milyon lirayı bulduğunu, bununla, 13 bin 308 projeye destek sağlandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu destekle hayata geçirilen yatırım tutarının ise 7,5 milyar lira olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizin tarımının, hayvancılığının bugün ulaştığı seviyede, bu projelerin büyük payı var. Bu konuştuklarım, verdiğim rakamlar hayali rakamlar değil, bunlar uygulanan, verilmiş olan rakamlardır." dedi. Türkiye'de, babadan kalma usullerle çiftçilik ve hayvancılık yerine, modern usullerle, en yeni teknolojilerle, yüksek standartlarda üretimin yapıldığını belirten Erdoğan, rekabetin giderek ağırlaştığı şartlarda, bu tür projelerin üreticiler için "can suyu, hayat damarı" işlevi gördüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayata geçirilen örnek projelerin, diğer üreticiler için de bir teşvik unsuru haline dönüştüğüne işaret ederek, "Komşusunun daha çok üretim yaptığını, kazanç elde ettiğini gören her çiftçi ve hayvan yetiştiricisi kardeşim, inanıyorum ki kendisi de aynı yönde bir gayretin içine giriyor. Bu desteklerin, projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye bu tür gayretlerle, diğer alanlarla birlikte tarım ve hayvancılıkta da 2023 hedeflerine ulaşacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl önce işbaşına geldiklerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan ithal edildiğini hatırlatarak, bunu bir destekleme kapsamı alanı içine aldıklarını, alanı genişleterek süt, kırmızı et, tavuk eti ve yumurta üretiminde çok büyük artışlar sağladıklarını dile getirdi. "Çabalar neticesinde bugün Türkiye tarımsal üretimde Avrupa'da ilk sırada, dünyada da 7'nci sırada yer alıyor." diyen Erdoğan, bu istatistikleri bütün dünyanın kabul ettiğini aktardı. 2002'de 23,7 milyar dolar olan tarımsal milli gelirin 2014 yılı itibarıyla 61 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Erdoğan, bu rakamla Fransa, İtalya, İspanya gibi tarım alanında iddialı ülkeleri geride bıraktığımızı belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı tarımsal milli geliri 150 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 2006'dan itibaren Türkiye'de kırsal kalkınma hamlesi başlattıklarını belirterek, bugüne kadar 13 bin 308 tarıma dayalı sanayi tesisinin tamamlandığını, bu tesislerin toplam yatırım tutarının 7,5 milyar lirayı bulduğunu bildirdi. Türkiye'de tarımsal altyapıyı güçlendirmek, kırsalda istihdam yaratmak, tarımsal katma değeri artırmak için üreticileri desteklediklerini ifade eden Eker, 2006'dan itibaren başlattıkları projelerle tarımsal ürünleri işleyen, paketleyen, ambalajlayan ve depolayanlara hibe destekleri verdiklerini hatırlattı. Bakan Eker, o dönemde 2015 yılı sonuna kadar tarıma dayalı 6 bin tesis oluşturmak hedefiyle yola çıktıklarına dikkat çekerek, Tarım ve Kırsal Kalkınma hamlesi kapsamında bugüne kadar 13 bin 308 tarıma dayalı sanayi tesisinin tamamlandığını, bu tesislerin toplam yatırım tutarının 7,5 milyar lirayı bulduğunu ve bunun 3 milyar 750 milyon lirasının hibe olarak verildiğini kaydetti. Bu tesislerin Türkiye'nin tarıma dayalı sanayi sektörünü önemli bir noktaya getirdiğini ifade eden Bakan Eker, kırsalda 78 bin kişiye istihdam sağlandığının altını çizdi. Bakan Eker, Türkiye'nin tarımsal hasılasının 61 milyar dolara ulaştığını ve tarımsal hasılada Avrupa'nın birincisi olduğunu bildirdi. 

Bakan Eker, 2015 yılı için 4 bin 700 tesis kurulmasının, 4 milyar 200 milyon dolarlık yatırım yapılmasının planlandığını, bunun 2 milyar 100 milyon lirasının hibe olacağını bildirdi. Bu yıl içinde gerçekleştirilecek tesislerle 40 bin yeni istihdam yaratılacağına işaret eden Bakan Eker, "Bu yılsonuna kadar 118 bin istihdama ulaşmış olacağız" ifadesini kullandı. Kırsal kalkınma için yeni hibeler vereceklerini, geçen yılın ekim ayında başlatılan projeyle süt ve et üreten işletmelerin yatırımlarının yüzde 60-70'lere kadar destekleneceğini anlatan Bakan Eker, manda, kaz yetiştiriciliği, yenilebilir enerji yatırımları gibi yeni alanların da destek kapsamına alındığını bildirdi. 

Bu projelerle Türkiye'de tarım sektörünün çok daha önemli noktaya taşınacağını dile getiren Bakan Eker, tarımın iktisadi bir sektör olarak Türkiye'nin kalkınmasına çok daha yüksek düzeyli katkı sağlayacağını vurguladı. 

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET