Tarih: 04.04.2015 Cumartesi | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 2973

Süt üretimine “sözleşme” geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, süt üretiminde sözleşmeli modele ilişkin yönetmeliğin, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini söyledi. Eker, “Böylece süt fiyatlarında istikrar sağlanacak, sanayicinin ihtiyacı olan yüksek kaliteli süt istikrarlı olarak karşılanacak.” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin Olağan Seçimli Genel Kurulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Müsteşar Nihat Pakdil, Hayvancılık Genel Müdürü İbrahim Özcan, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden ve merkez birliği üyesi birlik başkanlarının katılımları ile yapıldı. 

Birlik Başkanı Mehmet Baş’ın kısa açılış konuşmasının ardından genel kurula hitap eden Bakan Eker, üretici birliklerinin üreticinin daha fazla üretmesi, ürününün değerlenmesi konusundaki önemine dikkat çekti.

Tarım ve hayvancılığa ayrı bir önem verdiklerini, toplam tarımsal desteklemeler içinde hayvancılığın payının %4’den %30’a çıkartıldığını belirten Eker, “Bunu hem çiftçilerimiz daha çok süt, et üretsin, daha çok kazansın, hem de insanımızı daha kaliteli, hijyenik gıdalarla besleyelim diye yaptık.” dedi. 

Hayvancılık desteklerinin beşte birinin çiğ süte ayrılarak, bugüne kadar toplamda 3 milyar 100 milyon lira destek verildiğini bildiren Eker, sanayiye giden sütün tamamının desteklendiğini kaydetti. Pilot bölge olarak 5 ilde başlatılan çiğ süt analiz desteğinin yaygınlaştırılacağını vurgulayan Eker, 2009’dan beri 116 bin ton süt tozuna 290 trilyon lira destek ödendiğini söyledi.

Ulusal Süt Konseyi’nin kurulduğunu, Et ve Balık Kurumu’nun Et ve Süt Kurumu’na dönüştürülerek sütte de bir piyasa müdahale kurumu haline getirildiğini hatırlatan Eker, şöyle devam etti:

“Fiyat istikrarı sağlanacak”

“Üreticinin bir pazarı var. Sütü işleyen mandıra, fabrika, süt sanayi… Üretici kime, ne kadar süt vereceğini bilirse ona göre üretim yapar. Sözleşmeli usulde üretim yönetmeliğini Başbakanlığa gönderdik. Sanayiye gönderilecek çiğ süte ilişkin kriterler belirleniyor. Sanayiciye sözleşmeli alım zorunluluğu getiriliyor. Sanayici doğrudan üretici veya birlikle sözleşme imzalayacak, bunun süresi 6 aydan az, 1 yıldan uzun olamayacak. Süt üreticisine verilecek yemler için de kriterler belirleniyor. Çünkü kimi zaman kantarın topuzu kaçıyor. Benden alırsan diyemeyecek, belli kalitenin altında ucuz yem veremeyecek. Sanayicinin üreticiye vereceği kesif yemde süt/slaj yem paritesi 1/3’ün altında olamayacak.

Sözleşmeli model, üretim ve pazarlamada sürdürülebilirliğe katkı yapacak, fiyat istikrarını sağlayacak. Sanayicinin ihtiyacı olan yüksek kaliteli süt istikrarlı olarak karşılanacak.”

Kırsalda istihdamın sağlanmasına yönelik proje destekleriyle bugüne kadar 733 süt ve süt ürünleri işleyen sanayi tesisine destek verildiğini belirten Bakan Eker, hükümetleri döneminde 15 milyar TL hayvancılık desteği verildiğini kaydetti. Böylece hayvan varlığında ve süt veriminde ciddi artışlar sağlandığının altını çizen Eker, 2002’de 8.4 milyon süt üretimiyle dünyada 20. sırada olan Türkiye’nin, 2014 yılında 18.5 milyon tonluk üretimle 9. sıraya yükseldiğini söyledi. Eker, şöyle devam etti:

“Türkiye, Avrupa’da 7. büyük süt üreticisi iken bugün 3. sıraya geldi. Bu sizin çabanızla oldu. 2013 yılı itibariyle Türkiye, AB pazarına süt satabilir hale geldi. Bu süt üretiminde kalitenin arttığını, bakteri sayısının azaldığını gösterir. 

Tarım ve hayvancılıkta bilen, bilmeyen konuşuyor. Size de bize de haksızlık yapıyorlar. Türkiye geçen sene 2.2 milyar dolar hayvansal ürün ihracatı yaptı. Dış ticaret fazlasında 11 kat artış meydana geldi. Hayvancılıkta net üretim değerimiz 18 milyar dolara çıktı. Kimin, ne söylediğine bakmayın.”

Bakan Eker, Nisan ayında 1 milyar 90 milyon lira tutarında hayvancılık desteğinin ödeneceğini de açıkladı. 

Kırmızı et üreticileri birliğinde yeni yönetim

Bu arada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de açılışına katıldığı Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Olağan Genel Kurulu’nda, birliğin yeni yönetimi de belirlendi. 

Yapılan seçimler sonucunda Yönetim Kurulu Bülent Tunç, Nazif Karabulut, Şaban Cetizli, Ferudun Şeker, Hüseyin Yılmaz, Mehmet Taneli ve İdris Yavuz’dan oluşurken, Denetim Kurulu’na da Ulvi Murat Tunca, Erdoğan Bal ve Mesut Akbulut seçildi. 

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET