Tarih: 14.10.2011 Cuma | Okunma Sayısı: 7872

BESİCİLİK !!!

Şemsettin ŞENER Şemsettin ŞENER
Proje Uzmanı Veteriner Hekim
 
BESİCİLİĞİN PÜF NOKTALARI
 
BESİCİNİN KENDİ ÇÖZEBİLECEĞİ SORUNLAR; VERİMİ VE KARLILIĞI ARTTIRABİLMEK İÇİN BESİCİ ŞUNLARA DİKKAT EDEREK BESİ PERFORMANSINI YÜKSELTEBİLİR.
 
1. BESİYE EN UYGUN HAYVANIN SATIN ALINMASI
 
2. UYGUN NİTELİKTE BESİ AHIRININ SAĞLANMASI
 
3. İHTİYACA YETECEK KADAR KESİF YEM, KABA YEMİNİ TEMİN ETMELİDİR.
 
4. BESİYE ALINACAK HAYVANIN BESİYE HAZIRLANMASI, KORUYUCU AŞI (ŞAP) VE İLAÇLAMA (PARATİZER) YAPILMALIDIR.
 
5. YETERLİ VE DENGELİ BESİ RASYONLARININ HAZIRLANMASI GEREKİR.
 
“BESİCİ SATARKEN DEĞİL ALIRKEN KAZANIR” SÖZÜ UNUTULMAMALIDIR.
 
BELLİ BİR KÖY VE MEZRADAN ALININ BESİ HAYVANLARI AYNI BÖLGEDEKİ BİR MERADA SÜRÜ HALİNDE BİR ARAYA TOPLAYIP GEREKLİ AŞILAMALAR (ŞAP, ENTEROTOKSEMİ) YAPILIP 15 GÜN BEKLETİLİP KONTROL EDİLDİKTEN SONRA BESHANEYE NAKLETMEK İYİ BİR ÇÖZÜMDÜR.
 
NAKİL ARACINI TAZYİKLİ SU İLE YIKAYIP DEZENFEKTE EDİLMELİDİR. NAKİL ARAÇALRINA YÜKLEMEDEN ÖNCE HAYVANLARI KURU OTLA BESLEYİP SU VERİLMELİDİR. YÜKLEMEDE HAYVANLARIN KAYMASINI, SIKIŞMASINI, EZİLMESİNİ ÖNLEYECEK ÖNLEMLER ALINMALIDIR.
 
AÇIK KAMYONLARLA YAPILAN NAKİLLERDE KAMYONUN KASASININ YÜKSELTİLEREK SERT ESİNTİLERİN HAYVANLARIN SIRTLARINA VURMASI ENGELLENMELİDİR. NAKİL 6-7 SAATTEN UZUN SÜRECEKSE ARADA MOLA VERİLİP, HAYVANLARI ARAÇ İÇİNDE DİNLENDİRİLMELİ, KURU OT VE SU VERİLMELİDİR.
 
HAYVAN PAZARLARINDAN GETİRİLEN DANALARIN HEMEN BESİ AHIRINA ALINMASI ÇOK YANLIŞ OLUP MUTLAKA 10-15 GÜN AYRI BİR BÖLMEDE BAKILDIKTAN SONRA KONTROL EDİLEREK BESİHANEYE ALINMALIDIR.
 
HAYVANLARA İLK GELDİKLERİ GÜN DOYASIYA KURU OT VE 0,5KG KADAR KESİF YEM VERİLEBİLİR. GÜNLÜK BESİ YEMİ 2-3 GÜNDE BİR 250GR (1 AVUÇ) ARTTIRILARAK 15 GÜNDE 2-2,5KG’A ÇIKARTILIR. BU ESNADA KURU OT MİKTARI AZALTILARAK BESİ DÖNEMİNDE YİYECEĞİ MISIRSİLAJI, MALT POSASI, PANCAR POSASI VS. YAVAŞ VE ARTAN MİKTARLARDA VERİLMEYE BAŞLANIR.
 
DANA BESİSİNDE BAŞLANGIÇTAN KESİME 2-3 AY KALANA KADARKİ DEVREDE PROTEİNİ YÜKSEK VE ENERJİSİ YETERLİ YEM ASYONUYLA BESLENEREK HIZLI BÜYÜME SAĞLANIR. KESİME 2-3 AY KALAN RASYONDAKİ ENERJİ MİKTARI BİRAZ DAHA ARTTIRILIR BUNA KARŞILIK PROTEİN ORANI BİRAZ DÜŞÜRÜLEREK HAYVANIN SEMİRTİLMESİ SAĞLANIR.
 
BUĞDAY SAMANINDAKİ ENERJİNİN ANCAK %25 KADARI SİNDİRİLİR. ANCAK BU SİNDİRİMİ YAPABİLKMEK İÇİN AŞAĞI YUKARI O KADAR DA ENERJİ HARCANDIĞINDAN İYİ BİR KABA YEM DEĞİL SADECE DOLGU MADDESİ OLARAK KULLANILIR.
 
BESİYE HAZIRLIK DÖNEMİNDE %70 KABA YEM, %30 KESİF YEM; BÜYÜME DÖNEMİNDE %30 KABA YEM, %70 KESİF YEM; SEMİRME DÖNEMİNDE %10-15 KESİF YEM, %85-90 KESİF YEM VERİLİR.
 
ÖZELLİKLE PANCAR POSASI VEYA PALETİ BESİDE YOĞUN BİR ŞEKİLDE KULLANILAN BÖLGELERDE A VİTAMİN NOKSANLIĞI ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIR. O ZAMAN TAKVİYE YAPILMALIDIR.
 
BESİ SIĞIRLARININ YEDİKLERİ YEMİN KURU MADDESİNİN BEHER 1KG’I İÇİNORTALAMA 4-5 LİTRE SU İÇERLER. BU NEDENLE SUSUZ KALMAMALI VE ÖNÜNDE HERAN SU BULUNMALIDIR.
 
SIĞIR BESİSİ İÇİN EN MAKBU KABA YEM MISIR SİLAJIDIR. 3,5KG MISIR SİLAJI BESİN DEĞERLERİ BAKIMINDAN 1KG ARPAYA EŞDEĞER SAYILABİLİR. SULAMA OLANAKLARININ MEVCUT OLMADIĞI BÖLGELER İÇİN %40 ARPA, % 30 YULAF, % 30 FİĞ KARIŞIMININ SİLAJINI TAVSİYE EDİYORUZ. EKİM MEVSİMİNDE EKİLİR, TANELERİN SÜT OLGUNLUĞUNDA BİÇİLİR, SİLAJ MAKİNASIYLA 2-3CM BÜYÜKLÜKTE BİÇİLİR, SİLAJ ÇUKURLARINA DOLDURULUR, ÜSTÜ ÖRTÜLÜR, OLGUNLAŞMASI 2-3 AY BEKLENİR.
 
KURAK BÖLGELERDE SAMAN SİLAJI %60 SAMAN, %30 MOLOZ, %2,5 ARPA KIRMASI, %5 ,%7 SU İLE YAPILIR, 3-3,5 AYDA OLGUNLAŞIR.
 
DANA BESİSİNİN İLK BİRKAÇ AYINDA MÜMKÜNSE PANCAR POSASI HİÇ KULLANILMAMALI VEYA GÜNDE BİRKAÇ KGDEN FAZLA YEDİRİLMEMELİDİR. 3. AYDAN İTİBAREN GÜNDE 10-15KG,BESİNİN SON İKİ AYINDA 15-20KG YAŞ POSA (1,5-2 KG KURU PANCAR ) 1-1,5 AY ARALIKLARLA A, D, E3 VİTAMİNİ ENJEKTE EDİLMELİDİR.
 
Veteriner Hekim Şemsettin ŞENER
 

Yazarımızın Diğer Yazıları

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET