Tarih: 07.01.2012 Cumartesi | Okunma Sayısı: 7092

Et Tüketen Canlılar Avcı, Diğerleri Avdır

Şemsettin ŞENER Şemsettin ŞENER
Proje Uzmanı Veteriner Hekim
ET TÜKETEN CANLILAR AVCI, DİĞERLERİ AVDIR
 
Ben ilkokul, ortaokul, lise çağlarında okurken Türkiye kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen bir tarım ülkesiyken bugün maalesef politik oyunların ve gafil bilim adamlarının yüzünden önemli besin ve gıda maddelerini (buğday, mısır, pirinç, şeker, meyve, sebze, et ev en acısı da “kurbanlık” hayvanlarını bile dışarıdan almak zorunda kalan bir ülke haline getirildik.
 
Ülkemizin yüksek otlarla kaplı meralarla kaplı olmamasına karşın tamamen dışarıya bağımlı (ot ve yemde) entansif besiciliğe yönlendirilmiştir. Ormanlarımızın, meralarımızın, yörüklerimizin can damarı olan keçicilik, koyunculuk bitirilemeye çalışılmıştır. İklimimize, kıt beslemeye dayanıklı ırklarımız (Bozırk, Anadolu Kırmızısı, Halep Keçisi, Tahirova Koyunu vs..) ıslah edileceğine yok edilmeye çalışılmıştır. Yerine daha hassas ırklar entansif beslemeye uygun (Sanen Keçici, Angus Besi Danası vs..) empoze edilmeye başlanmıştır.
 
Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kırsal kesim bu işlerden soğutulmuş, şehre göçe, asgari ücretle çalışmaya zorlanmıştır. Sarı samanı, yeşil otu bize beyaz süt ve kırmızı ete çeviren hayvancılığımıza en büyük darbe yapılmıştır.
 
Türkiye’deki yetkililer kırmızı et sorununun süt, süt sorununun kırmızı et sorunu olduğunu maalesef çözememişlerdir. Üreticiye destek oluyoruz derken gerçek üretici, yetiştirici ihmal edilmiş, işini becerebilenler ve amacı dışında kullananlara destek verilmiştir. Meralar ve hazine arazileri köylü ve üreticilere değil başkalarına devredilmiştir.
 
Kanseri önleyen keçi sütü içemediği, peyniri yiyemediği için Türk Milleti’nde kanser çığ gibi büyümüştür. Etle beslenemeyen toplumlarda zeka düzeyi gerilemekte, sağlık ve sıhhati bozulmaktadır.
 
Hayvancılığı yıllardır bıkmadan, usanmadan yapan yörükler için ATATÜRK’ÜN ŞU SÖZÜYLE BİTİRİRKEN HERKSİN DÜŞÜNMESİNİ VE GERÇEKLERİ GÖRMESİNİ DİLİYORUM !!!
 
“ARKADAŞLAR GİDİP TOROS DAĞLARINA BAKINIZ; EĞER ORADA BİRTEK YÖRÜK ÇADIRI GÖRÜRSENİZ VE ÇADIRDA DUMAN TÜTÜYORSA ŞUNU ÇOK İYİ BİLİNİZ Kİ ; BU DÜNYADA HİÇBİR GÜÇ VE KUVVET BİZİ ASLA YENEMEZ.”
 
 
 
 
 
 
Veteriner Hekim Şemsettin ŞENER
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yazarımızın Diğer Yazıları

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET