Tarih: 13.04.2016 Çarşamba | Ekleyen : lansy2 | Okunma Sayısı: 2891

GENÇ ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Başvurular bugün (12/04/2016) tarihiyle başlamış bir ay süreyle devam edecektir.

Başvurular gencciftci.tarım.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Önce sisteme kayıt olunacak ve sırasıyla

1.      Başvuru işlemleri menüsünden yeni başvuru işaretlenecek.

2.      Çiftçi bilgileri girilerecek (bir kısmı mernisten otomatik gelecek)

3.      Sonraki adımda proje bilgileri sistemin yönlendirmesiyle girilecek

4.      Gider kalemi ekle bölümünde hazır projelerden birini seçebilir yada özel oluşturulabilir. Tavsiyelerin gideri otomatik 30000 atanır.

 

                                                         TAVSİYELER

 

a) Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projeleri:

1) En az 7 (yedi) başlık ve en az 8 (sekiz) aylık en az 220 kg canlı ağırlığındaki besilik erkek sığır alım içerikli etçi ve kombine ırk besi projesi.

2) En az 4 (dört) başlık ve en az 9 (dokuz ) aylık dişi damızlık düve yetiştiriciliği projesi.

3) En az 40 baş sürü (38 adet dişi, 2 adet erkek) içerikli küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi.

b) Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projeleri:

1) En az 40 adet arılı kovan (en az 5 çıta arı basmalı), 5 adet boş kovan ve arıcılık malzemesi (1 adet; elektrikli bal süzme makinesi, sır alma teknesi, ısıtmalı bal dinlendirme kazanı, maske, körük, el demiri, mahmuz), 100 kg temel petek ve 400 adet çıta içerikli arıcılık projesini,

c) Serbest sistem yumurta tavuğu ve ördek, kaz, hindi,bıldırcın yetiştiriciliği projeleri;

1) En az 500 adet içerikli serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği projesi.

2) En az 400 adet serbest sistem kaz, ördek hindi yetiştiriciliği projesi.

d) İpekböceği yetiştiriciliği projeleri:

1) En az 80 m2’ lik alanda, 6 paket yumurta, 1 adet termometre ve higrometre, 3 katlı kerevitler,1 adet yaprak kıyma bıçağı ve tahtası, besleme tablaları, 200 adet plastik ağ, 1 adet aspiratörve vantilatör ile birlikte en az 250 adet dut fidanı dikim kapasitesi olan ipek böceğiyetiştiriciliği projesi.

                                          Bitkisel üretime yönelik projeler aşağıdadır;

a) Kapama meyve bahçesi tesisi projeleri:

1) En az 10 (on) dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250 (iki yüz elli) adet sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemli, pülverizatör ve çapa makinesi içerikli kapama meyve bahçesi tesisi projesi.

2) En az 10 (on) dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250 (iki yüz elli) adet sertifikalı fidan ile etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili, pülverizatör ve çapa makinesi içerikli kapama meyve bahçesi tesisi projesi

3) En az 6 (altı) dekar alanda en az 500 (beş yüz) adet yarı bodur sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemi veya etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kapama bahçe tesisi projesi.

4) En az 4 (dört) dekar alanda en az 800 (sekiz yüz) adet bodur sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemli ve askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kapama bahçe tesisi projesi.

5) En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 1.250 (bin iki yüz elli) adet sertifikalı fidanı ile basınçlı sulama sistemli veya etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemin ile çapa makinesi veya pülverizatör veya içerikli bağcılık projesi.

6) En az 4 (dört) dekarlık alanda en az 2.000 (iki bin) adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veya terbiye sistemi ile çapa makinesi veya pülverizatör içerikli ahududu yetiştiriciliği projesini,

7) En az 4 (dört) dekarlık alanda en az 1.500 (bin beş yüz) adet sertifikalı fidan ile, askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli böğürtlen yetiştiriciliği projesini,

8) En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 250 (iki yüz elli) adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veyaterbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kivi yetiştiriciliği projesini,

9) En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 20.000 (yirmi bin) adet fide ve basınçlı sulama sistemli ile kapama malçlı ve pülverizatör içerikli çilek yetiştiriciliği projesini

b) İç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri:

1) En az 5 (beş) dekarlık açık alanda en az 2.000 (iki bin) adet saksılı süs bitkisi ile basınçlı sulama sistem veya etrafı tel (dikenli-kafes Tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili içerikli süs bitkisi yetiştiriciliği projesi.

2) En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisinde ve basınçlı sulama sistem içerikli doğal çiçek soğanı, kesme çiçek, saksılı iç veya dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projesi.

c) Kontrolü örtü altı yetiştiriciliği projeleri:

1) En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü örtü altı tesisinde sebze veya muz yetiştiriciliği projesi.

d) Kültür mantarı üretimi projeleri:

1) En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalı kültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.

2) En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

3) Yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;

a) Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik ve bir adet çapa makinesi ve pülverizatör içerikli projeler;

1) En az 10 (on) dekarlık alanda, çok yıllık yöresel ürün ile tıbbi ve aromatik bitki üretim ve en az 10 (on) dekarlık alanda ve mibzer içerikli en az 2 yıllık sözleşmeli üretim ile tek yıllık yöresel ürün ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme projesi.

2) En az 10 (on) dekarlık alanda, basınçlı sulama sistemli veya etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili ve diskaro veya çoklu tırmık içerikli çok yıllık yöresel ürün ve tıbbi ve aromatik bitki üretim

3) En az 10 dekarlık alanda ürün yetiştirime ve en az 250 kg/yıl yağ ve1 adet distilasyon kazanı,soğutucu eşanjörü, su separatörü, yağlı su toplama tankı, yakıt tankı ve su pompası içerikli lavanta, kekik, biberiye vb. bitki üretim ve işleme projesi.

1.      Hayvansal üretim dışında kendi projeside oluşturabilir ( hayvansal üretimde tavsiyeler mecbur)

2.      Hayvansal üretimde mülkiyeti şahsa ait ise işletme no ve işletme kapasitesi

3.      Bitkisel üretim yada yöresel kategorisinde ise de ada parsel no ile arazinin yüzölöçümü girilmelidir arazi en az 2000 metrekare (2 da) olmalıdır

4.      Gerekli evrak listesi sistem üzerinde çıkmaktadır. Kayıt yapıldıktan sonra çıktı alınarak diğer evraklarda eklenerek başvuru il ilçe müdürlüklerine teslim edilecektir. ( tebliğ ekleri gereken evrak listesinde çıkmaktadır.)

Sistem 12/05/2016 tarihine kadar saat 17:59 a kadar bilgilerin değişimine açık olacaktır.

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET