Tarih: 07.04.2015 Salı | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 2307

Anadolu Ajansı: TKDK'nın hibeleri ile 10 bin kişi işe kavuşacak

-TKDK Başkanı Nazlı: 
-"2015 hedefimiz doğrultusunda en az 1,2 milyar lira hibe vermek, 10 bin yeni istihdam yaratmak, 2,5 milyar lira yatırımı hayata geçirmek istiyoruz" 
-"Türkiye'de 42 ilde koordinatörlüklerimiz var. Bakanlığın kendi kaynakları ile ulusal bütçemizden yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Amacımız 39 ilimizi de aynı şartlarda benzer programlarla buluşturmak. Sayın Bakanımız bunu bize talimatlandırdı. Çalışmanın sonucunda nasıl bir örgütlenme olacağı ortaya çıkacak" 
-"Avrupa'dan yatırımcılar son dönemde Türkiye'de kırmızı etteki yatırımlara yöneliyorlar. Polonya'dan bir ekip geldi, onlar et ve süt işleme ile çok ilgilendi. Tahmin edersem onlar buralarda orta ölçekli yatırımlar yapmak istiyorlar" 

ANKARA (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, bu yılki hedeflerinin en az 1,2 milyar lira hibe vermek, 10 bin yeni istihdam yaratmak, 2,5 milyar lira yatırımı hayata geçirmek olduğunu bildirdi. 

TKDK, kırsal kalkınma programları çerçevesinde, AB ve ulusal kaynaklardan sağlanan fonları hedef kitleye etkin şekilde ulaştırmayı ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamayı amaçlıyor. 

Kurumun faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Nazlı, bugün itibariyle 8 bin yatırımcı ile sözleşme imzaladıklarını, 7 bin 112 yatırımcının parasını hesabına aktardıklarını, kalan yatırımcıların da işlemlerinin tamamlanmasının ardından bir kaç ay içerisinde hesaplarına aktaracaklarını bildirdi. 

Toplamda 1,5 milyar lira hibeyi yatırımcılara aktardıklarını ifade eden Nazlı, bu projelerin yatırım tutarının 3 milyar lira olduğuna dikkati çekti. 

Nazlı, 1,5 milyar lira hibe ile hayata geçen yatırımlarla 14 bin 900 istihdam yarattıklarının altını çizerek, "Bu istihdam tamamen işsiz olan ve işgücüne katılan işsizler. Biz bununla da yetinmiyoruz. Daha fazla yatırım olsun, daha fazla istihdam olsun diye 13. çağrımıza çıktık. Sadece bu çağrı ile toplam 1,8 milyar liralık proje aldık. Artık kurum tanındıkça, yaptığı hizmetler göründükçe daha fazla ilgi alaka gelmeye başladı. 2015 hedefimiz en az 10 bin yeni istihdam. En önemli hedefimiz bu. En az 1,2 milyar lira hibe vermek, 2,5 milyar yatırımı hayata geçirmek istiyoruz" diye konuştu. 

Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) Programının birincisinin son çağrısı olan 14'üncü çağrıya çıkacaklarına dikkati çeken Nazlı, kalan bütçeninmizin tamamını, 180-200 milyon lirayı vereceklerini bildirdi. 

Bu bütçeyi de kalemleri sınırlayarak dağıtacaklarını ifade eden Nazlı, "Amacımız proje sahiplerinin hepsini desteklemek. Biz özellikle besicilik konusunda destek olmak istiyoruz, ancak AB Komisyonu ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi. 

Nazlı, Türkiye'de 42 ilde koordinatörlüklerinin bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Bakanlığın kendi kaynakları ile ulusal bütçemizden yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Amacımız 39 ilimizi de aynı şartlarda benzer programlarla buluşturmak. Henüz bu yeni bir çalışma. Sayın Bakanımız bunu bize talimatlandırdı. Bununla ilgili hızlı bir çalışma yapıyoruz. Çalışmanın sonucunda nasıl bir örgütlenme olacağı ortaya çıkacak. Şu anda 149'u uzman, 25'i de destek personeli olmak üzere 174 personel alım ilanına çıktık. Maliye Bakanlığı'ndan da bu sene için 539 personel alım onayı aldık." 

-Gurbetçiler proje ile memleketlerine dönüyor 
Nazlı, hibeleri 5 bin avro ile 3 milyon avro arasındaki projeler için verdiklerini vurgulayarak, "Bize 100 kovan alacak olan arıcımız da başvurabilir, bir et entegre işleme tesisi yapacak 10 milyon liralık bir proje sahibi vatandaşımız da başvurabilir, biz ikisini de destekliyoruz" dedi. 

Çok sayıda gurbetçi vatandaşın proje yaptığına dikkati çeken Nazlı, "Arkadaşlarımız oralarda tanıtım yapıyor, gurbetçilerimizin çoğu geri gelmek buralara yerleşmek istiyor. Ellerinde de sermayeleri var. Çok sayıda öyle bir proje bulunuyor" ifadesini kullandı. 

Nazlı, Avrupa'dan Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıların da bulunduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de tarımla ilgilenmek istediklerini, Türk yatırımcılarla ortaklık yapmaları halinde Avrupalı yatırımcılara da hibe desteği sağladıklarını söyledi. 

Avrupa'dan yatırımcıların son dönemde Türkiye'de kırmızı etteki yatırımlara yöneldiğini ifade eden Nazlı, "Polonya'dan bir ekip geldi, onlar et ve süt işleme ile çok ilgilendi. Tahmin edersem onlar buralarda orta ölçekli yatırımlar yapmak istiyorlar" diye konuştu. 

-Kadınlar turizm, gençler kanatlı sektörüne yöneliyor 
Nazlı, Gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarına dikkati çekerek, hibe için 4 binin üzerinde gencin başvuru yaptığını söyledi. 

Bugüne kadar 800 kadın girişimciye destek verdiklerini belirten Nazlı, şöyle devam etti: 

"Kadınlarımız bazılarının zannettiği gibi belli alanlara yönelmiyor, herşeyde olmak istiyorlar. Örneğin besicilik ve kanatlı sektöründe de çok sayıda kadın girişimcimiz oluyor. Kırsal turizmde otel kuran bir kadın girişimcimiz var. Nevşehir'de daha önce temizlik yapan bir hanımefendi TKDK'dan haberdar olarak kendi başına bir otel sahibi oldu. Kadınlarımıza sesleniyoruz, bizden haberdar olsunlar bize gelsinler. İlgilerini çekeceklerini düşünüyoruz. Mutlaka onların da yapacağı bir şeyler çıkar. Özellikle kadınlarımız bizim turizm ile alakalı başlıklarımıza ilgi gösteriyorlar. Gençler maddi kaynaklarına göre bizden faydalanıyorlar. Eğer ön finansmanı biraz güçlüyse genellikle kanatlı sektörüne yöneldiklerini görüyoruz. Fakat maddi olanakları biraz düşük ise diğer sektörlerimize, süs bitki ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine yöneliyorlar." 

-"Çözüm sürecinin bölgeye bir refah getirdi" 
Çözüm sürecine ve sürecin bölgeye kazandırdıklarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Nazlı, bölgede ekonomik kalkınmanın lokomotifinin TKDK olduğunu söyledi. 

Nazlı, Diyarbakır'a 73 milyon lira hibe verdiklerinin altını çizerek, geçen sene Muş'ta yaklaşık 30 milyon liraya yakın yatırım yaptıklarını vurguladı. 

Çözüm sürecinin bölgeye bir refah getirdiğini belirten Nazlı,"İnsanlar oralara yatırım yapmak istiyor. İnanıyorum ki, biraz daha bu süreç ilerlerse ve ülkemizin hayrına bir sonuçla neticelense biz TKDK olarak bölgeyi çok ciddi kalkındıracağız" dedi. 

Nazlı, 13. Çağrıda en ciddi projelerini Van'da aldıklarını ifade ederek, Erzurum, Ağrı, Ardahan, Mardin'den çok ilgi gördüklerini dile getirdi.

-Besiciliğe yardım oranı yüzde 10 daha fazla 
IPARD II Programı ile gelen değişiklikler şöyle: 
"Besicilik destekleri kapsamında, manda sütü üretimi, mevcut işletmelerde yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği destek kapsamına alındı. Yardım oranı en az yüzde 60, en fazla yüzde 70 olarak belirlendi. İşleme ve pazarlama destekleri kapsamında süt toplama merkezleri için bir başvuru sahibi aynı ilde yapmak istediği yatırımı için 1 adres gösterebilirken IPARD II’de 5 farklı yatırım uygulama adresinde süt toplama merkezi kurabilecek. Besicilik ve işleme ve pazarlama sektörlerinde atık yönetimi yatırımı yapan başvuru sahiplerine yardım oranı yüzde 10 artttı. Kırsal ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında, yenilenebilir enerji ve makine parkları destek kapsamına alındı. IPARD II Programında desteklenen ürünlere mantar eklendi, yüzde 50 olan destek oranı IPARD II’de yüzde 65 olarak değiştirildi.
Haber videosunu izlemek için tıklayınız

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET