Tarih: 26.02.2015 Perşembe | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 3615

TKDK ile En Kapsamlı Kırsal Kalkınma Hamlesi

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilen “Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Bilgilendirme Toplantısında” Kurumumuz tarafından verilen hibe destekleri hakkında bilgi verdi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi" projesinin tanıtımının yapıldığı toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sayıştay Başkanı Recai Akyel ve çok sayıda bürokrat katıldı. 

Tarıma stratejik bakış 
Toplantının ev sahipliğini yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Tarıma gündelik bakış yerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz ve bunun sonucu olarak bu alanda 15 kanun çıkardık” dedi. Bu stratejik bakış açısının gereği olarak gerek arazi altyapısında gerek bilgi teknolojileri konusunda çok önemli reformlar hayata geçirdiklerini belirten Eker, "Soylu atlar nasıl ki sessiz sedasız küheylan taylar doğururlar, kimse duymaz onu, bütün çalışma arkadaşlarım aşkla, şevkle, sabırla, metanetle bu projeyi sessiz sedasız hazırladılar. Bugün o soylu tayın doğumuna şahit oluyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. 

42 ilimize 3 milyar hibe

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Davutoğlu çiftçilerimize önemli müjdeler verdi. İyi tarım uygulamaları kapsamında süs bitkileri, ıtri ve tıbbi bitki üretimi yapan çiftçilerimize dönüm başına 100 TL destek verme kararı alındığını ifade eden Davutoğlu, “42 ilimize IPARD hibe fonu kapsamında 3 milyar lira kaynak aktardık ve vatandaşlarımızı bunları kullanmaya teşvik ettik. Gelecek 5 yıl için ek 3 milyar daha kaynak aktarmaya karar verdik” dedi. 

Yenilenebilir Enerjiye yüzde 100 destek 
Başbakan Davutoğlu, “Süt ve et üreten işletmelere yatırımdaki hibe oranını yüzde 70’e çıkartıyoruz. Arıcılık, seracılık, yerel gıda ürünleri, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı yatırımlarında yüzde 50 olan hibe oranını yüzde 65’e çıkarıyoruz. Belediyeler, il özel idareleri ve organize tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını yüzde 100 hibe desteği kapsamına alıyoruz” dedi. 

“En kapsamlı kırsal kalkınma hamlesi başlatılmıştır” 
En kapsamlı kırsal kalkınma hamlesini başlattıklarını belirten Davutoğlu, “Yüzde 50 hibe destekleri ile 5450 yeni tarımsal sanayi tesisini tamamladık. Faaliyete geçen bu tesislere 1.1 milyar TL hibe verdik. Bu tesislerde 46 bin vatandaşımızı istihdam ettik. IPARD Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonları kapsamında toplam 3 milyar TL hibeyi önümüzdeki dönem için artırmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

IPARD Programı dışında olan 39 ile müjde 
42 ilin IPARD hibe desteklerinden yararlandığını söyleyen Davutoğlu, IPARD kapsamı dışında kalan 39 ilimize önemli bir müjde vererek “Dün Bakanlar Kurulu Toplantısında aldığımız kararla IPARD benzeri yeni bir kırsal kalkınma desteği sistemi geliştireceğiz ve bu 39 vilayetimizi de diğer 42 ilimiz gibi IPARD benzeri bir yöntemle destekleyeceğiz” diyerek IPARD fonlarından yararlanamayan 39 ilimize önemli bir müjde verdi.

Program, katılımcıların anı fotoğrafı çektirmesi ile son buldu.

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET