Tarih: 21.05.2014 Çarşamba | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 1974

Hayvancılığın gelişimini engelleyen sorunlara çözüm önerisi sunulacak

İzmir’de, 22-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Anadolu EXPO Canlı Süt ve Besi Hayvanları Çiftlik Ekipmanları, Süt ve Et Teknolojileri ve Yem İhtisas Fuarı’nın açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yapılacak.

Hayvancılık ve Gıda Teknolojileri sektörüne damgasını vuracak Anadolu EXPO Canlı Süt ve Besi Hayvanları Çiftlik Ekipmanları, Süt ve Et Teknolojileri ve Yem İhtisas Fuarı 22 Mayıs Perşembe günü Pınarbaşı Ülkü Yarış Pisti’nde açılacak. Fuarın açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katılacak. Saat 11:00’deki açılış töreninin ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak, Bakan Eker ve protokol üyeleri fuar alanında incelemelerde bulunacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çobanlık işine mesleki bir statü kazandıracak Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi’nde eğitimlerini başarıyla tamamlayan çobanlara sertifikalarını verecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker; hayvan bakımı, güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, beslenme, hastalıkları, ıslah gibi konularda eğitim alan sürü yöneticilerine, çobanlığın sembolü kepenek giydirecek.

Son yıllarda Türkiye’nin hayvancılıkta yapmış olduğu atılım ve gelişmeleri dünyaya tanıtmak ve dünyadaki gelişmeleri Türkiye ile tanıştırmak için hazırlanan Anadolu EXPO Canlı Süt ve Besi Hayvanları Çiftlik Ekipmanları, Süt ve Et Teknolojileri ve Yem İhtisas Fuarları, küresel kuraklığın ve hayvan hastalıklarının getirdiği problemler, artan enerji girdileri, artan yem fiyatları, kalifiye işçi sıkıntısı, hayvansal ürünlerin çok düşük fiyatlara alıcı bulması, yetersiz ve verimi düşük damızlık hayvan sayısı gibi Türk Hayvancılık Sektörünün gelişimini engelleyen sorunlara teknolojik çözüm alternatifleri sunulacak. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) çiftliklerinde bulunan numune hayvan türleri ile onur konuğu olarak katılacağı fuara, büyük işletmeler, kooperatif ve birlikler ile aile işletmeleri yanında 36 ülkeden de ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.

Fuar organizasyonu, düzenlenecek ödüllü yarışmalar, ziyaretçilere yönelik tadımlar ve renkli etkinliklerle üreticiler ve sektör temsilcilerinin yanı sıra 7’den 70’e tüm İzmirliler’e keyifli bir hafta sonu yaşatacak. Sektörün gelişimini engelleyen sorunlara teknolojik çözüm alternatifleri sunulması hedeflenen fuarda, hayvan üreticileri arasında ‘Toklu’ ve ‘Ergin’ kategorilerinde En Güzel Sakız Koç, ‘Teke’ ve ‘Keçi’ kategorilerinde En Güzel Saanen ırkı yarışmaları düzenlenecek.

İzmir ve Ege Bölgesinde faaliyet yürüten yetiştirici birliklerinin organize edeceği yarışmalar uluslararası standartlara uygun olacak. Sektör dışı ziyaretçilerin bilgilendirilmesi adına ırk özelliklerinin de anlatılacağı etkinlikte, sahipleri tarafından geldikleri yörelere özgü şekilde süslenecek kuzular yarışmalar arasında en ilgi çeken bölümü oluşturacak. ‘Şampiyon Kuzular’ yarışmasında dereceye giren yetiştiriciler tablet bilgisayar, akıllı cep telefonu ve yem gibi ödüller kazanacak. Yarışmalarda kürsüye çıkan hayvan sahipleri ayrıca, çobanlığın simgesi kepenek giyecek, sürpriz hediyelerle ödüllendirilecek.

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET