Tarih: 16.04.2014 Çarşamba | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 14488

Türkiye’de Türk tarımına yol gösterecek bir ilk yaşanacak!

Türkiye’de ilk kez Manisa’da gerçekleştirilecek olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi’nde alınacak kararların hem Manisa tarımına hem de Türk tarımına yol göstermesi bekleniyor.

8-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 1. Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Zirvesi’nin tanıtım toplantısı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bahçesinde yapıldı.

Toplantıya Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, CBÜ Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, Tarım Artı Organizasyon Genel Müdürü Kudret Çiçekçi, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, sektör temsilcileri ve oda başkanları katıldı.

Programının açılış konuşmasını yapan Vali Savaş, gerçekleştirilecek olan bilimsel etkinlik öncesi bir araya geldiklerini anlatarak, “Manisa Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim yapan illerinin başında geliyor. Potansiyeli ve çalışmaları olan bir şehir. Bu potansiyelini ilk çağlardan bu yana koruyan bir coğrafyada yaşıyoruz. Tarımsal üretimin nihai aşamasında tüketimi de bu çerçeveye koymak lazım. Sadece üretici ve üretici karlılık oranının yanında tüketim evresi olan gıda noktasını da bu konseptin içine katmak lazım. Tüketici boyutunu da içine katarak daha geniş ele aldık. Sadece geçimini bu alandan sağlayan kesimi değil, ihracat yapan ve tüketen kesimleri de bunun için aldık. Böyle önemli bir alanda insanın sağlıklı beslenmesi için önemli olan yaklaşımlarımızın daha bilimsel ve imkanları en üst seviyede kullanarak planlamaktayız. Sadece bir toplantı ile bunu bırakmak olmaz. Toplantı sonrası eylem planı hazırlamak için 8-10 Mayıs tarihleri arasında 3 gün sürecek bir tarım zirvesi gerçekleştireceğiz. Bu zirve Manisa tarımına yön verecek. Hem ulusal anlamda hem de uluslar arası alanda buradan çıkan sonuçları duyuracağız. Tarımdaki riskleri, önümüzü bloke etmeden bilimsel bir ortamda çalışmasını yapacağız. Önemli bir niyet ve çalışma. Sonuçları itibariyle iyi niyetle yola çıkılmış ve Manisa için hayırlı olacak bir çalışma” dedi.

Vali Savaş el ele verildikten sonra hem Manisa’nın hem de Manisa’daki birlik ve odaların ülke ekonomisinin gelişimine daha nitelikli ürün hazırlamada azami başarı sağlanacağına inandığını söyledi.

***Alıntıdır*** http://hayvancilikakademisi.com

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET