Tarih: 19.03.2014 Çarşamba | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 26841

Eker: “İthal ediyorduk, ihraç etmeye başladık”

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de ilk defa Saanen keçisi ihracını İzmir’de başlatacaklarını belirterek,”Tarihinde ilk defa Türkiye, kendi yetiştirdiği damızlık düve ihracatını İzmir’den başlattı. Bugün de Saanen keçisi ihracatını İzmir’den başlatıyoruz” dedi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çeşitli tesis açılışlarını gerçekleştirmek için geldiği İzmir temaslarına Vali Mustafa Toprak’ı ziyaret ederek başladı. Tarım ve sanayide İzmir’in en önde gelen illerden biri olduğunu söyleyen Bakan Eker, şöyle konuştu: “Bugün İzmir’in tarımsal ve hayvansal üretimde daha iyi bir noktaya gelmesi için bakanlık olarak muhtelif projelerle destekleme yapıyoruz. İzmir’de 46 bin kayıtlı çiftçimiz var. Hükümet olarak eski parayla 1.7 katrilyon, karşılıksız hibe desteğinde bulunduk. Bunun yaklaşık yarısını hayvancılık için verdik. Geçen aylarda Türkiye’de bir ilki İzmir’de başlattık. Tarihinde ilk defa Türkiye, kendi yetiştirdiği damızlık düve ihracatını İzmir’den başlattı. Bugün başka bir ilk yaşanıyor. Saanen keçisi ihracatı da İzmir’den başlıyor. Bugün bir de yatırım tutarı 21 milyon TL olan, destekleme programlarımızdan biri olarak, 40 civarındaki yatırım tesisinin açılışını yapacağız. Bu gerçekten gurur verici.”

Çiftçilerin daha verimli üretim yapmaları için mekanizasyona ve makineleşmeye önem verdiklerini ifade eden Eker, teknolojik olarak da çiftçiye destek verdiklerini kaydetti.

Bakanlık olarak 2007 yılında 30 civarında tarım ve hayvancılıkta kullanılan makine ekipmanlarına hibe desteği ödemesi getirdiklerini anlatan Eker, şunları söyledi: “Her yıl ihtiyaca göre bu projeleri destekliyoruz. İzmir’de desteklediğimiz makine ekipman projesi 800’dür. Bunlara yüzde 50 hibe desteği sağlıyoruz. Kendi yetiştirdiğimiz süt keçi ırkı bir laktosyonda 800 tona yakın süt veriyor. Keçi sütü giderek talebin arttığı bir üründür. Türkiye artık damızlık ürünleri yetiştirmeye başladı.

Yetiştirdiklerimizi artık ihraç noktasına getirdik. Türkiye 1960’dan itibaren bunları ithal ediyordu, şimdi artık ihraç etmeye başladık. Bu çok hayırlı bir gelişmedir. Kasım ayında burada başlattığımız damızlık süt sığırı ve deve düve ihracatı böyleydi. Türkiye ilk defa kendi yetiştirdiği damızlık deve düvelerini de İzmir’den ihraç etti. İzmir polikültür tarım dediğimiz birden fazla ürünün yetiştiği nadir illerimizden birisidir. Bununla ilgili de faaliyetleri incelemeye devam edeceğiz.”

Tarım destekleri kapsamında bu yıl 9.7 milyar lira çiftçiye hibe desteği sağladıklarını aktaran Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ocak-Şubat aylarında 2,5 milyar, Mart ayında 1 milyar 230 milyon lira ödedik. Gerek prim destekleri gerekse diğer alanlardaki destekler devam ediyor. Mart itibariyle yıllık destek programımızın yarısını yani 3.8 milyarını ödemiş oluyoruz. Hedeflediğimiz miktarı ödemeye devam ediyoruz.”

Bazı bölgelerde özellikle Batı bölgelerinde kuraklık endişesinin yaşandığını ancak son yağışlarla bu durumun izole olduğunu hatırlatan Eker, yağışların devam etmesi halinde verimli bir hasat dönemi geçirileceğini kaydetti.

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise İzmir’in tarım ve hayvancılık potansiyelinin önemli noktada olduğunu dile getirerek, Mehdi Eker’e bakanlık olarak İzmir’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Bakan Eker, Valilik’ten ayrılacağı esnada yanına yaklaşan İzmir Şehit Aileleri Derneği eski Başkanı Yavuz Alphan, “Artık şehit haberleri gelmesin. Bu acılar dinsin, gözyaşı akmasın” dedi. Bakan Eker de Alphan’a “Başbakanımız bunun için çalışıyor” diye karşılık verdi.

Eker, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında hibe desteği sağlanan 40 yatırım tesisinin açılışını yapmak üzere Kemalpaşa’ya gitti.

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET