Tarih: 06.09.2013 Cuma | Ekleyen : lansy | Okunma Sayısı: 2305

TKDK’dan 513 Milyon Euro’luk Çağrı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye adına Avrupa Birliği’nin “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı” olan IPA’nın “Kırsal Kalkınma Bileşeni” kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin başvuru ilanını 26 Ağustos 2013 tarihinde yayınladı. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili.

Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı’nın öncelikleri

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı,

Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, bir yandan sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedefliyor, diğer yandan da işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlıyor. Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları, öncelikle şu alanlarda kullanılacak:

-Ortak Tarım Politikası ve gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili alanlara ilişkin AB standartlarının uygulanması ve tarım sektörünün sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlanması.

-Tarım ve çevre tedbirlerinin ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması için hazırlık niteliğinde faaliyetlere katkı sağlanması.

-Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması.

Geri ödemesiz kaynak

Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin toplam tutarı 512 milyon 713 bin 338 Avro. Bu destek, Avrupa Birliği ve Türkiye eş-finansmanından oluşturulan “IPARD Programı Fonu” tarafından sağlanıyor ve “kamu katkısı” olarak adlandırılıyor. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için “geri ödemesiz” olarak kullandırılacak.

42 ilden başvurulabilecek

Destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller şunlar:

“Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van,  Yozgat.”

Destekten yararlanacak alanlar

Söz konusu kamu katkısından yararlanabilecek tarımsal faaliyetler ise şunlar:

“Süt üretimi, et üretimi, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm, kültür balıkçılığının geliştirilmesi.”

Başvuru tarihleri

Başvurular 30 Eylül 2013 günü saat 09.00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan ve iletişim

TKDK İl Koordinatörlükleri’nde kabul edilmeye başlayacak. Başvuruların son teslim tarihi ise 31 Ekim 2013. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi “http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BasvuruCagriIlani/OnBirinci_Basvuru_Cagri_Ilani.pdf” adresinden edinmek mümkün

*** alıntıdır

ZİYARETÇİ SAYACI
  • Online
  • Bugün
  • Dün
  • Toplam
  • :
  • :
  • :
  • :

Lansy Mühendislik ve Danışmanlık © 2013

İLKNET